Social Links Search User Login Menu
Tools
Close
Close

Lakeland Traveller Series

Fixtures and Results/Fixture List/Lakeland Traveller Series
Lakeland Traveller Series

Lakeland Grand Prix Travellers Series

This series is for Lakeland locality club sailors with the aim of supporting flying fifteen sailing in local clubs, we can also attend a series of opens without too much added expense.  

The Series is open to members from all Lakeland locality clubs, including this year Blackpool and Fleetwood.  To remove doubt, Bassenthwaite, Blackpool & Fleetwood, Coniston, Royal Windermere,  South Windermere & Ullswater.  The series comprises of 3 events in the 2019  - the Royal Windermere, Ullswater and Bassenthwaite open meetings. 

As with the Norhern Travellers series  Championship grade sailors are excluded from the series results, although may of course compete in the events themselves.  If you are looking for a guide that would generally be the top 10 to 12 sailors in the previous years Northern Championship. 

The final event this year will be the Bassenthwaite open on 21st-22nd September, and the series trophy will be presented at this event.

      • Three events on large inland waters.
      • Aimed at club-level sailors based in Cumbria / Lakeland
      • Championship grade sailors excluded from series results

 

Lakeland GP Final Results

Overall
Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
 
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName RWYC Ullswater Bassentwaite     Total Nett

1st

FFUNKY CHICKEN

3641

B&FYC

Mike Preston

Derek Beddows

(4.0)

1.0

2.0

   

7.0

3.0

2nd

NIFFTY

4031

R.W.Y.C.

Nigel Tullett

Graham Tullett

1.0

2.0

(3.0)

   

6.0

3.0

3rd

CHIPS FOR FREE

3520

Bassenthwaite S.C.

Neil Currie

Rory Yardley

3.0

3.0

(4.0)

   

10.0

6.0

4th

FIRTH OF FORTH

3463

Ullswater Y.C.

John Thornley

Megan Thornley

7.0

5.0

(29.0 DNC)

   

41.0

12.0

5th

HUMMING BIRD

3506

Ullswater Y.C.

Chritstian Barnes

Denise Sykes

(9.0)

6.0

6.0

   

21.0

12.0

6th

HIGHWAYMAN

3996

Bassenthwaite S.C.

Mike Moore

Kayla Sheard

6.0

(11.0)

10.0

   

27.0

16.0

7th

 

3973

Bassenthwaite S.C.

Simon Longstaff

John Denwood

(29.0 DNC)

29.0 DNC

1.0

   

59.0

30.0

8th

CARBON FOOTPRINT

4017

R.W.Y.C.

Phil Snewin

Ros Coleman

2.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

60.0

31.0

9th

 

3537

Ullswater YC

David Giles

Sue Giles

(29.0 DNC)

4.0

29.0 DNC

   

62.0

33.0

10th

 

3770

Bassenthwaite S.C.

Robin Dawson

Paul Allen

(29.0 DNC)

29.0 DNC

5.0

   

63.0

34.0

11th

FELIX FELICIS

3751

R.W.Y.C.

Julian Newman

Amanda Wilson

5.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

63.0

34.0

12th

 

3293

Bassenthwaite S.C.

Iam Preston

Jonathan Bullen

(29.0 DNC)

29.0 DNC

7.0

   

65.0

36.0

13th

 

3802

B&FYC

Gary Richardson

Andrew Taylor

(29.0 DNC)

7.0

29.0 DNC

   

65.0

36.0

14th

 

3623

Bassenthwaite S.C.

Angus Corrie

Mike Hunter

(29.0 DNC)

29.0 DNC

8.0

   

66.0

37.0

15th

 

3517

Ullswater YC

Craig Robinson

Hannah Robinson

(29.0 DNC)

8.0

29.0 DNC

   

66.0

37.0

16th

ANEMONE

3130

South Windermere S.C.

Jordan Aspin

Jason Ben

8.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

66.0

37.0

17th

 

3815

Bassenthwaite S.C.

Ian Campbell

Lesley

(29.0 DNC)

29.0 DNC

9.0

   

67.0

38.0

18th

 

3891

Ullswater YC

David Sykes

Julie Sykes

(29.0 DNC)

9.0

29.0 DNC

   

67.0

38.0

19th

 

3622

B&FYC

Robert Mountain

Paul Riea

(29.0 DNC)

10.0

29.0 DNC

   

68.0

39.0

20th

VITALSTATISTIX

3903

R.W.Y.C.

Keith Jamieson

Pierre Labatt

10.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

68.0

39.0

21st

 

3265

Bassenthwaite S.C.

Keith Thomas

Gayle Sommerville

(29.0 DNC)

29.0 DNC

11.0

   

69.0

40.0

22nd

FUNNY ENUFF

3573

R.W.Y.C.

John Atkinson

Elizabeth Moreton

11.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

69.0

40.0

23rd

 

3610

Ullswater YC

Graham Donkin

Dave Lyons

(29.0 DNC)

12.0

29.0 DNC

   

70.0

41.0

24th

FLOOZIE

3210

RWYC

Adam Cowley

Emily Grey

12.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

70.0

41.0

25th

 

3946

Ullswater

Chris Moran

Martin Sykes

(29.0 DNC)

13.0

29.0 DNC

   

71.0

42.0

26th

THE FFWORD

3602

B&FYC

Peter Mountain

Robert Mountain

13.0

(29.0 DNC)

29.0 DNC

   

71.0

42.0

27th

 

3539

Ullswater YC

Emily Styles

Ray Styles

(29.0 DNC)

14.0

29.0 DNC

   

72.0

43.0

28th

 

3628

Ullswater

Christopher Taylor

Pierre Labatt

(29.0 DNC)

15.0

29.0 DNC

   

73.0

44.0

 
2019 Lakeland Grand Prix Traveller's Series
April  13th - 14th Royal Windermere YC
May 11th - 12th Ullswater YC
September 21st - 22nd Bassenthwaite SC 
     
(Click blue links above for report & results from that event)

Sponsors Adverts

Back To Top