Social Links Search User Login Menu
Tools
Close

UK Flying 15 Championship Results 2010

Fixtures and Results/Championship Results/2010

Championship Results 2010

Championships of the British Isles - Parkstone Yacht Club  18th - 21st July
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 2  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 3  3911 Russell Peters Tim Hall Hayling Island SC
Owners Association Trophy
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
   3795 Mark Longstaff Simon Thompson  Draycote Water SC
Dimple Trophy 1st Lady as Helm or Crew

 

Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 3758  Ffloater    Jo Allam  Parkstone YC
Island Sailing Trophy Aggregate age 80 - 100 years
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 3917 Art Gekko Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
Kempner Trophy
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 3821   Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
Royal Torbay Silver Trophy
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 3271 Four Winds Michael Green Mark Green  St Lucia YC
Race Day Trophies
Trophy Name Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 Ulster Cup  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 Calypso Cup  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 John Clark Trophy 3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 Restronguet Bowl  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 Lang Viking Warrior Trophy  3957 Charles Apthorp Alan Green Hayling Island SC
 City of Plymouth Cup 3917 Mike Hart  Mark Hogan Port Dinorwic SC
1st Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 2  3911 Russell Peters Tim Hall Hayling Island SC
 3  3937 Simon Kneller Andrew Palmer Grafham Water SC
2nd Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 2  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 3  3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
3rd Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3875 Brett Dingwall Mike Stevens Datchet Water SC
 2  3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 3  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
4th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3911 Russell Peters Tim Hall Hayling Island SC
 2  3941 Alan Bax Bill Masterman Hayling Island SC
 3  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
5th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 2  3875 Brett Dingwall Mike Stevens Datchet Water SC
 3  3716 Chris Waples Tom Waples Hayling Island SC
6th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3917 Mike Hart Mark Hogan Port Dinorwic SC
 2  3957 Charles Apthorp Alan Green Hayling Island SC
 3  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
7th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3957 Charles Apthorp Alan Green Hayling Island SC
 2  3821 Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
 3  3795 Mark Longstaff Simon Thompson Draycote Water SC
8th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  3917 Mike Hart  Mark Hogan Port Dinorwic SC
 2  3625 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone SC
 3  3920 Greg Wells Mark Darling Hayling Island SC
Classic Championships
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1  627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2  2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC 
 3  2660 Peter Needham Brian West Burton SC
Ladies Classic Trophy as Helm or Crew
Trophy Name Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
.   Not Awarded   No Lady Competitor  
Classic Veterans Trophy
Sail No. Boat Name Helm Name Crew Name Sailing Club
2606. First Straw Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
Race Day Trophies
Trophy Name Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
Royal Torbay Classic Trophy 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
Llangorse Pennant 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
Coweslip Prize 2606 Bob Tait  Peter Nash Broxbourne SC
1st Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2 2660 Peter Needham Brian West  Burton SC
 3 2641 Mike Hapson Nick Maddison  Dovestone SC
2nd Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2 2660 Peter Needham Brian West Burton SC
 3 2641  Mike Hapson Nick Maddison Dovstone SC
3rd Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2 2660  Peter Needham Brian West Burton SC
 3 2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
4th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2 2660  Perter Needham Brian West Burton SC
 3 2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
5th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 627 Bobby Salmond Robert Till Holy Loch SC
 2 2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
 3 2660 Peter Needham Brian West Burton SC
6th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 2606. Bob Tait Perter Nash Broxbourne SC
 2 2660 Peter Needham Brian West Burton SC
 3 2641  Mike Hapson  Nick Maddison Dovestone SC 
7th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 2641 Mike Hapson Nick Maddison Dovestone SC
 2 2660  Peter Needham Brian West Burton SC
 3 2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
8th Race
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 2606 Bob Tait Peter Nash Broxbourne SC
 2 2641 Mike Hapson Nick Maddison Dovestone SC
 3 2660   Peter Needham Brian West Burton SC
Northern Area Championships
Position Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1 3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 2 3917 Mike Hart  Richard Rigg Port Dinorwic SC & RWYC
 3 3821  Steve Goacher Phil Evans Royal Windermere YC
Trophy Winners
Trophy Name Sail No. Helm Name Crew Name Sailing Club
 1st Race Bassenthwaite Cannon  3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 2nd Race Loch Earn Quaich 3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 3rd Race Burnt Island Cup 3917 Mike Hart Richard Rigg Port Dinorwic SC & RWYC
 4th Race Windermere Cup 3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 5th Race Sunderland Sextant 3905 David McKee Chris Hewkin Dovestone SC
 First Home Boat Kielder Cup 3948 Graham Vials Chris Turner Derwent Reservoir SC

Sponsors Adverts

Back To Top